نحوه شستشو، نظافت، تمیز کردن مخزن آب

اکثر مردم پس از نصب مخزن آب به مراقبت های و اصول بهداشتی آن فکر نمی کنند و از شستشو و نظافت مخزن آب غافل می شوند.باید بدانید که مدتی پس از استفاده از تانکر آب، املاح و رسوبات موجود در آب روی هم انباشته شده و تبدیل به  مکانی مناسب برای رشد باکتری ها می شود.وجود این باکتری ها در آب باعث تغییر طعم و افت کیفیت آب مصرفی می شود. البته گاهی اوقات باکتری در آب زلال و شفاف وجود دارد؛ پس توصیه می کنیم چند ماه یکبار مخزن آب خود را تمیز کنید. در ادامه روش های شستشو و تمیز کردن مخزن آب را در اختیارتان می گذاریم تا به راحتی و با هزینه کم مخزن خود را تمیز کنید..

شستشوی مخزن پلی اتیلن رادمان پلاست

تمیز کردن مخزن زمانی که دسترسی به داخل آن دشوار است:

زمانی که امکان دسترسی به داخل منبع آب را ندارید؛ با استفاده از آب ژاول و یا وایتکس می توانید نظافت آن را انجام دهید.

 • ابتدا به کمک سیستم لوله کشی بای پس، منبع آب را از مدار خارج کنید و به آب شهری وصل کنید
 • آب ژاول یا وایتکس را به مقدار لازم به آب داخل مخزن اضافه کنید
 • تانکر را در همان حالت به مدت ۱۲ الی ۱۶ ساعت قرار دهید
 • بهتر است آب مخزن را چند بار عوض کنید تا مواد اضافی شده به آن، کاملا خارج شود. ممکن است چند روز اول بوی وایتکس را درون تانک احساس کنید اما به مرور زمان با ایجاد جریان آب درون آن، این بو از بین خواهد رفت
نظافت و تمیز کردن داخل مخزن پلی اتیلن رادمان پلاست

تمیز کردن مخزن آب زمانی که شما به داخل دسترسی دارید:

 • ابتدا آب مخزن را خالی کنید.
 • دیواره های آن را با اسکاج و مواد شوینده بشویید، به طوریکه رسوبات چسبیده به دیوارش کاملا از بین برود.
 • دیواره های تانکر را به وایتکس آغشته کرده.
 • بعد از ۲ ساعت دوباره با آب، داخل مخزن را بشویید تا وایتکس ها کاملا خارج شود.

پیشنهاد میشود از آب فشار قوی مثل پمپ های کارواش خانگی استفاده کنید تا رسوبات از دیواره ها جدا شود.

بازه زمانی تمیز کردن و نظافت مخزن آب:

تمیز کردن مخزن آب با کیفیت آب رابطه مستقیم دارد، به طور کلی هر چه سختی آب و ذرات جامد معلق در آب بیشتر باشد، مقدار رسوبات در مخزن بیشتر شده و باید در بازه زمانی کمتری نظافت مخزن آب را انجام دهید. اما حداقل سالی یکبار تمیز کردن و نظافت مخزن آب الزامی است. مخازنی که برای نگهداری آب شرب استفاده می شود به محض طعم دار شدن آب ، باید تمیز و شسته شوند.

جلوگیری از رشد باکتری در مخازن پلی اتیلن

استفاده از فود اسیب برای تمیز کردن آب داخل تانک:

فود اسیب ماده ای بر پایه پراستیک اسید می باشد که برای ضدعفونی و گندزدایی آب استفاده می شود. این ماده کاملا بی خطر بوده و باقی مانده شیمیایی آن آسیبی به انسان، دام، محیط زیست نمی رساند. مقدار ۵۰۰ میلی گرم(معادل ۳ کیلو و ۳۵۰ گرم) از این ماده را به ۱۰۰۰ لیتر آب اضافه کرده و فقط ۱۰ دقیقه زمان، برای گندزدایی به آن بدهید.

ضدعفونی کردن آب داخل مخزن برای مصارف بهداشتی:

 همانند روش های ذکر شده کافی است شما آب ژاول با کلر ۵ درصد یا همان وایتکس را به آب اضافه کرده و سپس به مدت ۲ ساعت درب مخزن را بسته نگه دارید. هدف از این کار رساندن میزان کلر محلول در آب ، به اندازه ۲ پی پی ام می باشد.

ضدعفونی کردن آب تانکر با استفاده از کلر

یکی دیگر از روش های ضدعفونی کردن آب درون مخزن، استفاده از کلر است. به کمک قرص های هیپوکلریت، کلر، گاز کلر می توانید ضدعفونی آب را انجام دهید. قرص کلر با آب واکنش می دهد و باعث اکسیده شدن و آزاد کردن کلرید در آب شده و آب مخزن را تصفیه می کند. مقاومت باکتری و میکروب ها متفاوت است و این روش به معنای ضدعفونی صد در صد تانکر آب نبوده و همچنین استفاده از کلر در طولانی مدت باعث عوارضی مثل خارش ، خشکی پوست و … می شود.

جلوگیری از رشد جلبک در منبع آب:

جلبک ها تک سلولی هایی با رنگ سبز و به حالت لزج هستند که به روی دیواره مخزن رشد کرده و بسیار متراکم هستند و باعث ایجاد بوی نامطبوع  در آب می شوند.

رشد جلبک ها در مناطق گرمسیر بسیار بیشتر بوده. زمانی که مخزن آب در معرض نور خورشید باشد به طوری که نور به داخل مخزن بتابد، جلبک ها در مخزن رشد خواهند کرد .توصیه می شود از مخازن سه لایه یا چهارلایه رادمان پلاست استفاده نمایید.

 

رشد جلبک در مخازن پلی اتیلن رادمان پلاست

برای جلوگیری از رشد جلبک در آب شرب اقدامات زیر را انجام دهید:

 • مخزن آب را در معرض تابش مستقیم نور خورشید نصب نکنید و حتی اگر مخزن شما روی پشت بام نصب شده، حتما برای آن سایبان تهیه کنید، زیرا یکی از عوامل مهم در رشد جلبک ها تابش مستقیم نور خورشید است. مخازن سه لایه رادمان پلاست به همین دلیل طراحی و تولید شده اند.
 • نظافت، شستشو و تمیز کردن مخزن آب را به صورت مرتب فراموش نکنید
 • تمام محفظه هایی که نور از آن به داخل مخزن راه پیدا می کند را مسدود کنید. اگر مخزن شما دارای ترک و سوراخ است حتما با ما تماس بگیرید
 • اضافه کردن مواد شیمیایی و فیلتراسیون کردن: یکی  از راحت ترین و اما پر هزینه ترین روش های جلوگیری از رشد جلبک هاست، مواد شیمیایی موجود در فیلتراسیون برای سلامتی انسان ها کاملا بی ضرر بوده و فقط از رشد جلبک ها جلوگیری می کنند. 

توصیه می شود از مخازن سه لایه یا چهارلایه رادمان پلاست استفاده نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست