نگاهی کوتاه به تاریخچه پیدایش مخازن آب

مقدمه

رابطه حیات بشر و آب به وضوح قابل مشاهده است.با وجود پیشرفت و تکنولوژی،  نیاز انسان به آب هیچ گاه تغییر نکرده است. نیاز به ذخیره سازی آب از تمدن اولیه بشر تا کنون ادامه داشته است و نشان از نیاز بشریت به فضایی جهت ذخیره سازی آب،  از همان ابتدا دارد. فضایی که بتوان آب  را در آن دور از دسترس عوامل منفی محیط نگه داشت، مخزن یا تانکر یا منبع آب نام دارد. در ادامه مروری کوتاه بر تاریخچه پیدایش مخازن آب خواهیم داشت.

سوابق پیدایش مخازن آب

از همان ابتدای حیات بشریت ساخت فضا برای انبارش آب مورد بررسی قرار گرفته و بعضی از تمدن ها اقدام به ساخت مخازن آب می نمودند . در قرون گذشته از چوب، سنگ و سرامیک جهت ساخت مخازن استفاده می شد و بعضی از مخازن ساخته شده در آن دوران، همچنان هم مورد استفاده قرار می گیرند.

اولین مورد یافت شده ی مبنی بر استفاده از مخازن آب به سه هزار سال پیش از میلاد باز می گردد که این انبارهای آب مربوط به تمدن دره سند(تمدنی در شبه قاره هند با قدمت ۳۰۰۰-۱۵۰۰ سال قبل از میلاد) بوده و اشاره به ضرورت این امر دارد. حتی نبود یا کمبود آب در شرایطی که توسط دشمن محاصره می شدند خود مشکل بزرگی بود که بدین وسیله حل و فصل میشد. بنابراین با نگاهی اجمالی به گذشته بشریت می توان به قدمت چندین ساله این تقاضا پی برد.

مخازن آب برای تأمین ذخیره آب مورد استفاده در بسیاری از مصارف مانند آب آشامیدنی ،  آبیاری ، سرکوب آتش سوزی ، کشاورزی  ، دامداری ، تولید مواد شیمیایی ، تهیه مواد غذایی و همچنین بسیاری از موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

باستان شناسان در مکان های باستانی، با آب انبارهای دست ساز انسان ها، به صورت های مختلف چاه پله و مخزن مواجه شده اند و با گذشت زمان با پیشرفت تکنولوژی برای راحتی بیشتر  مواد پلی اتیلن در این ساختار جای گرفت .

 

همچنین برای ذخیره سازی آب نیاز به فضایی مناسب به منظور جلوگیری از تجمع ویروس، جلبک، باکتری و سایر عوامل منفی محیطی می باشد. مخازن پلی اتیلن این امکان را در قسمت های مختلف کشاورزی،خانگی، تجاری، باغبانی و … فراهم نموده است.

 

شرکت رادمان پلاست با در نظر گرفتن این موارد و با تکنولوژی روز دنیا همواره به دنبال بهترین راه ها برای ساخت مخازن تک لایه و چند لایه برای ذخیره آب و مواد شیمیایی  درلیتراژ ها و اشکال های مختلف بوده تا بتواند بحران کم آبی  را به بهترین روش مدیریت نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست